خبرفوری
امروز :
سه شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۰
ساعت :
Image

روستای قارنه اصفهان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • چکیده:

    undefined

هر زمان از شهر یا استان اصفهان صحبت می شود، بی گمان تصویری از زیبایی و فرهنگ و تاریخ به یاد ما می آید. استانی با قدمت بالا و مهد فرهنگ و تمدن از دیرباز تا كنون كه در دل كشور ایران قرار گرفته است. برخی استان ها از جمله استان كم نظیر اصفهان از جمله استان هایی می باشد كه در هر فصلی پذیرای گردشگران و دوستداران خود می باشد. استان و شهرستان های استان اصفهان نیز همانند شهر اصفهان از هنر و تاریخ بی بهره نمانده اند و در برخی مناطق از شهر تاریخی اصفهان نیز پیشی گرفته اند. شهر و استان اصفهان از همه لحاظ جمعی از بهترین ها را در خود جای داده است. از نظر تاریخ و بناهای تاریخی كه زبانزد می باشد تا جایی كه سال ها پایتخت فرهنگ و هنر جهان اسلام بوده است. از نظر صنعت هتلداری و گردشگری نیز مهد بهترین هتل های ایران و زیباترین اقامتگاه های مدرن و سنتی می باشد. كافی است فقط یكبار با رزرو هتل در اصفهان و سفر به این استان خاطراتی به یاد ماندنی را در ذهن خود ثبت و ضبط كنید. در این مقاله گردشگری شما را با یكی دیگر از زیبایی های این استان یعنی روستای قارنه اصفهان آشنا می كنیم. روستایی با قدمت 7000 ساله در 45 كیلومتری شهرستان اصفهان.پیشینه
اگر از تاریخ این روستا سخن به میان بیاوریم، باید از هزاران سال پیش سخن گفت. به هر سمت این روستا نگاه كنیم نشانه ای از قدمت دیده می شود. بیش از ده هزار سال قبل در فلات ایران كنونی دریایی وجود داشته است كه با خشك شدن آن منطقه ای سرسبز و جنگل هایی زیبا در روستای "قارنه" كنونی بوجود آمده كه البته به دلیل خشك سالی در سال های اخیر این جنگل ها روبه خشكی رفته اند. در اغلب شنیده ها به این موضوع كه این روستا به دست پسر "كاوه آهنگر" به نام "قارن" ساخته شده است اشاره می شود. البته با قدمت بالایی كه این منطقه دارد این موضوع دور از واقعیت نخواهد بود. از طرفی نیزیافته هایی در اطراف غار های این منطقه مانند ابزار های مفرغی نشان دهنده تاریخ این سرزمین از زمان غارنشینی می باشد. گورستان ها و آتشكده های كوه های اطراف نیز نشان دهنده قدمتی بین 3000 تا 7000 سال می باشد.

معبد و نیایشگاه "آناهیتا"
در اطراف روستای "قارنه" رشته كوهی زیبا وجود دارد. قله ای به ارتفاع 2000 متر از سطح دریا در كنار روستا نظر همه را به خود جلب می كنند. در قله این كوه كه كوه "قارنه" نام دارد بقایای نیایشگاهی زیبا به نام "آناهیتا" برجای مانده است. "آناهیتا" در ایران باستان به الهه و فرشته و نگهبان باروری، باران و فراوانی نزد ایرانیان شناخته می شده و از مقام بالایی نزد مردمان آن زمان برخوردار بوده است. در اطراف این نیایشگاه مصالح برجای مانده ای از جنس سنگ و گچ به چشم می خورد. متاسفانه از این بنای زیبا فقط قسمتی از صحن آن باقیمانده است.

آب انبار روستا
همان طور كه در همه مناطق كشور خشكسالی در سال های اخیر خود را نشان داده است، در این روستای باستانی نیز به دلیل برداشت آب به صورت غیر صحیح در سال های گذشته، خشكی و كم آبی به چشم می خورد. با وجود این خشكسالی همچنین نیز عده كمی از روستاییان كه در این روستا سكونت دارند به كشاورزی مشغول هستند. آب انباری زیبا كه شبیه به یك بركه می باشد در دل این روستا قرار دارد. آب انباری بزرگ كه روزگاری دریایی از آب شرب بوده است و آب آن از قنات ها و سیلاب های فصلی تامین می شده. ولی پس از خشكسالی های پیاپی، بی آبی گریبان این آب انبار را هم گرفته است.

معماری منحصر به فرد روستا
شاید بتوان در كنار قدمت نزدیك به 7000 ساله این روستا، مهمترین ویژگی آن را بناهای قدیمی و از جنس خشت و گل آن دانست. تمام روستا از همان سال های اولیه بوجود آمدن تا هم اكنون خانه هایی از جنس خشك و گل را در خود جای داده است. از ویژگی های این روستا كوچه ها و خیابان های باریك و سنگ فرش شده آن می باشد. استفاده از خشت و گل و سنگ كه از عناصر طبیعی می باشد، حس زندگی و زیبایی خاصی را به این روستا می دهد. در این روستا خانه هایی به سبك های مختلف به چشم می خورد كه می توان به خانه های رعیت نشین، خان نشین، اربابی و دیگر بناهای آن اشاره كرد.

خانه اربابی
خانه های اربابی این روستا كه از زیباترین و چشم نواز ترین خانه ها و بناها در زمان خود بوده اند، نشان از وجود روستایی خان نشین و اربابی می باشد. خانه اربابی با معماری خاص و نقش و نگارهای دیواره ها و سقف های خود كه هنر اصیل ایرانی را به رخ جهانیان از هزاران سال قبل تا كنون می كشد. گچ بری ها، آئینه كاری ها و كاشی كاری های هنرمندانه و هفت رنگ این بناها چشم نواز دیده هر گردشگری به ویژه دوست داران تاریخ و باستان شناسان را به خود جذب می كند . این خانه های اربابی در معماری خود، قسمتی را به فضای سبز و قسمتی را به فواره ها و حوض هایی تخصیص داده اند. همه این زیبایی ها بازمانده خانه هایی بزرگ و زیبا در زمان خود بوده است.

خان نشین
در كنار خانه های "اربابی" و "رعیتی" خانه های "خان نشین" از معماری متفاوتی بهره برده اند. ساختمان هایی بلند تر از دیگر خانه ها و در مركز روستا در كنار مسجد و حسینیه بنا شده و توسط برج و بارو هایی احاطه شده است. شاید دلیل آن جلوگیری از هجوم راهزنان به این خانه ها بوده است. آب انبار در نزدیكی این خانه ها و قسمت های مختلف یك خانه خان نشین از قبیل: گوشواره، مطبخ، اتاق مهمان، طویله و دیگر قسمت ها در آن ها دیده می شود.

خانه اربابی "فرخانی"
از مهم ترین بناهای روستای "قارنه" می توان به خانه اربابی مربوط به خاندان "فرخانی" كه از زمان "صفویه"، "زندیه" و "قاجاریه" به جای مانده است اشاره كرد. خانه ای قدیمی و مخروبه كه خوشبختانه بعضی قسمت های آن همچنان پابرجا می باشد و نشان از زندگی در سال های دور در این روستا را می دهد. قسمت های زیبایی از قبیل حیاط باغ انگوری، شاه نشین، حیاط باغ اناری، پنج دری، مطبخ، بارو و برج، ورودیه، هشتی و سابات، حوض سنگی و دیگر قسمت های این خانه با عظمت همچنان پابرجاست.

پارك ملی كلاه قاضی
"پارك ملی كلاه قاضی" در جنوب شرقی استان اصفهان و در نزدیكی روستای"قارنه" می باشد. این پارك ملی كه در زمان "صفویه" و "قاجاریه" شكارگاه سلطنتی بوده و برای شكار كردن خاندان پادشاهی مورد استفاده می شده است. این منطقه كه نزدیك به 50000 هكتار می باشد از دیگر مناطق دیدنی در نزدیكی روستای "قارنه" می باشد. تنوع گیاهی و گونه های جانوری بسیاری در این پارك ملی دیده می شود. پلنگ "كلاه قاضی" و آهوی ایرانی از بیشترین و كم یاب ترین گونه های موجود در این پارك ملی می باشد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.